Certyfikat CCA
Program badań i certyfikacji, określany jako CCA (CENELEC Certification Agreement) bazuje na zawartym w roku 1973 porozumieniu europejskich jednostek certyfikujących o wzajemnym uznawaniu wyników badań i certyfikatów na swoje krajowe (prywatne) znaki, bazujące na wymaganiach właściwych norm zharmonizowanych (EN lub HD) z dyrektywą LVD. Producent, który uzyskał certyfikat na zastrzeżony znak jednej z jednostek certyfikujących, sygnatariuszy porozumienia CCA, np. SEP-BBJ może uzyskać dodatkowo certyfikat CCA zwany NTR (Notification of Test Results) na podstawie którego w szybkim trybie, bez dodatkowych badań może uzyskać certyfikat innej krajowej jednostki innego państwa. NTR jest bowiem dowodem, że reprezentatywna próbka wyrobu przeszła z wynikiem pozytywnym badania w celu wykazania zgodności z odpowiednią normą EN lub dokumentem HD.
W SEP-BBJ programem certyfikacji CCA objęte są praktycznie wszystkie wyroby elektryczne niskiego napięcia objęte akredytacją na bazie norm EN/HD.
Więcej o certyfikacji CCA na stronie www.cca-cert.com
Jak zgłaszać wyrób do certyfikacji
Krok 1: zapytania w formie elektronicznej do bbj@bbj.pl wraz z załącznikami:
- karty katalogowe wyrobu
- instrukcje montażu, obsługi i konserwacji – jeżeli są wymagane
- wykaz elementów i podzespołów/komponentów zastosowanych w wyrobie
- kopie certyfikatów z niezależnych jednostek potwierdzających zgodność z właściwą normą przedmiotową dla zastosowanych w wyrobie komponentów
- zdjęcie wyrobu
Krok 2: wypełnienie wniosku-zlecenia* i uzupełnienie dokumentacji o poniższe załączniki:
- rysunki złożeniowe , schematy ideowe i montażowe
- wypełniony formularz zastrzeżonego znaku towarowego* wytwórcy (w przypadku kabli również rysunek postaci nitki wyróżniającej)
- inne nie wymienione powyżej dokumenty, jeśli mają zastosowanie
Krok 3: dostarczenie wybranych do badań próbek
Krok 4: akceptacja oferty zawierającej koszty i termin realizacji